Wyszukiwarka

niedziela, 28 grudnia 2014

Zacznijmy czcić zwycięstwa!

Dziś bardzo ważna rocznica w dziejach Polski XX-wiecznej. To właśnie tego dnia, 27 grudnia 1918 r., wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Wywołane zostało poprzez patriotyczny impuls, jakiemu ulegli poznaniacy po przybyciu Paderewskiego i jego wizycie w hotelu "Bazar". Przez półtora miesiąca Armia Wielkopolska, nie patrząc na przebieg obrad w Wersalu i nieprzychylną propagandę Zachodu, walczyła o to, by Wielkopolska - kolebka Polski - wróciła do macierzy. I 16 lutego 1919 r., podpisując w Trewirze rozejm, udało się to wykonać.

W związku z tym zastanówmy się nad zasadnością pewnej kwestii. Dlaczego czcimy klęski, a tak mało wiemy o naszych wielkich zwycięstwach. Powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, powstanie sejneńskie - to tylko część z tych wszystkich, które wygraliśmy! Z czego wynika ten kult porażek? Nie ulega wątpliwości, że jeżeli chcemy zbudować zdrowe podwaliny polskości, której nam wyraźnie brakuje od 1945 r., musimy zwrócić większą uwagę na to, co nas stworzyło, co przyczyniło się do wytworzenia naszej narodowej historii, z której teraz powinniśmy być dumni. Odwróćmy się od tego, co przyczynia się do naszych narodowych kompleksów, a co w gruncie rzeczy przekłada się na krzywy obraz Polski w świecie. Stwórzmy lepszy kraj oparty na historii w pozytywnym znaczeniu!

Mimo iż to tylko rozpaczliwy apel, wierzę, iż w niedługim czasie zostanie on wysłuchany. Już teraz bardzo łatwo, zwłaszcza wśród młodych, można zauważyć ten renesans historyczny, który może z czasem przekształcić się w potężny kult polskości. Czyli stanie się to, do czego dążymy my, konserwatyści - powstanie Polska o silnej świadomości kulturowej i historycznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz