Wyszukiwarka

piątek, 26 grudnia 2014

Wizerunkowy blamaż USA

Po 13 latach obecności w Afganistanie amerykańska armia oficjalnie zaprzestała prowadzenia działań zbrojnych na terenie tego kraju. Nie mówiąc już o liczbie ofiar, Stany Zjednoczone poniosły największą klęską nie tyle militarną, o ile dyplomatyczną. Wycofanie się z terenu owładniętymi walkami bez osiągnięcia zamierzonych rezultatów jest niczym innym jak rezygnacją z własnych planów. 

Warto zauważyć, iż jest to bodaj pierwsza taka sytuacja w historii USA. Nigdy wcześniej, patrząc przekrojowo na dziejowe wydarzenia tego kraju, Stany Zjednoczone nie były zmuszone do wycofania się z danej misji bez osiągnięcia rezultatów. Nie ulega wątpliwości, iż takie zachowanie znacząco nadweręży wizerunek tego państwa w oczach innych kraju jako gwaranta międzynarodowego ładu.

Widać wyraźnie, iż takowa sytuacja nie jest dziełem przypadku. Kryzys państwowy na skutek socjalistycznych reform Obamy, utrata I miejsca w światowym rankingu największych gospodarek i teraz to. Nie ulega wątpliwości, iż na naszych oczach dokonuje się zmiana panującego porządku światowego. Pytanie brzmi: jak to wszystko teraz będzie wyglądało?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz