Wyszukiwarka

niedziela, 28 września 2014

Rosja potęgą gospodarczą?

Dwie ważne firmy rosyjskie znalazły na Arktyce kolejne złoża ropy naftowej. Propagandziści kremlowscy mogą zatem odtrąbić kolejny sukces. Jednak w tym przypadku sukces jest w pełni zasłużony. Nie dlatego, że to wyimaginowany aspekt wyobraźni posłusznych Putinowi osób, lecz sam fakt ewentualnych skutków tak ważnego wydarzenia może być odczuwalny dla całej Europy. Dzięki odkryciu nowych złóż surowca Rosja może być potęgą w dziedzinie paliw kopalnych.

To kluczowe w przypadku wybuchu ewentualnego kryzys w tym kraju, który mógłby być spowodowany sankcjami. Dzięki zyskom ze sprzedaży ropy oraz manipulowaniu cen energii Rosja może wyrządzić niemałe szkody światowej gospodarce. Putin jest ambitnym graczem w tej dziedzinie i dobrze wie, jakie instrumenta ma w swojej mocy. Dzięki nim może powodować konflikty na całym świecie, stwarzać atmosferę grozy i strachu, a także stwarzać pozory niebezpieczeństwa.

Jaki z tego wniosek dla Polski? Trzeb zająć neutralne stanowisko w sprawie Rosji i budować regionalną potęgę, która może się przeciwstawić Moskwie. Historia pokazała, iż na Zachód nie mamy co liczyć. Najlepiej zrozumieją nas ci, którzy są do nas podobni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz