Wyszukiwarka

środa, 17 września 2014

Efekt Tuska niezauważalny

W najnowszym sondażu opracowanym przez TNS Polska Prawo i Sprawiedliwość znalazło się na pierwszym miejscu z wynikiem 31% głosów. Za PiSem znajduje się Platforma Obywatelska z wynikiem 27%. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Sojusz Lewicy Demokratycznej z 10%, Polskie Stronnictwo Ludowe z 7% i Kongres Nowej Prawicy - 5%. Mimo iż jest to sondaż publikujące nastroje społeczeństwa niedługo po zakończeniu wakacji, możemy dostrzec zaskakujące - choć dla wielu niekoniecznie - tendencje związane z obecną sytuacją polityczną kraju.

Przede wszystkim nie podziałał tzw. efekt Tuska, który miał stymulować wzrost poparcia dla PO w trudnym okresie straty wyborców po aferze taśmowej. Ten sondaż odzwierciedla jednak nieufność społeczeństwa co do tej sytuacji i dalszą dezaprobatę polityki partii rządzącej. Taki obrót sprawy stawia w trudnym położeniu PO przed wyborami samorządowymi. Jeżeli Platforma przegra je, otworzy tym samym drogę PiSowi do marszu po władzę - wzmocni pozycję partii przed majowymi wyborami prezydenckimi i da nadzieję na zwycięstwo w parlamentarnych. 

Jest także drugi aspekt sondażu - nieufność co do możliwości Ewy Kopacz. W sondażu, w którym pytano Polaków o to, czy przyszła premier poradzi sobie na nowym stanowisku, negatywnie odpowiedziało prawie 60% badanych. Platforma Obywatelska staje się zatem coraz mniej atrakcyjną siłą w społeczeństwie i tym samym wszystkie polityczne oczy zwracają się na Prawo i Sprawiedliwość jako jedyną realną opozycję w obecnym czasie. Czy w końcu zdobędzie miano partii tworzącej rząd? Pożyjemy, zobaczymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz